Bilişim Teknolojileri & Teknoloji Tasarım Belma Güde Ortaokulu

Go to the profile of Ogliv Team
Ogliv TeamBlockedUnblockFollowFollowing
Nov 15, 2018

Üsküdar Bahçelievler Mahallesi

Varlık Temelli Yerel Sürdürülebilir Kalkınmaya ve Değer Üretimine odaklanan Ogliv, pilot bölge seçilen Üsküdar Bahçelievler Mahallesi’ni, okullarda kuracağı “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Atölyesi” ve “Teknoloji ve Tasarım Atölyesi” ile kalkındırmayı hedefliyor. Ogliv, bu proje ile öğrencileri dijital becerilerle donatmak ve onları geleceğin dünyasına bugünden hazırlamayı amaçlıyor. Böylece Üsküdar Bahçelievler Mahallesi’nin sadece ekonomik olarak değil aynı zamanda sosyokültürel açıdan da sürdürülebilir bir kalkınmaya sahip olması bekleniyor. Gelin, Bilişim Teknolojileri & Teknoloji Tasarım Belma Güde Ortaokulu iş planına yakından bakalım.

1.1 Problem

Bilgi, ücretsiz ve erişime açık olduğu takdirde toplumsal gelişimi de tetiklemektedir. Ancak günümüzde her ne kadar internet teknolojileri ve mobil cihazlar yaygınlaşmış olsa da teknoloji okur yazarlığı sonucunda erişilebilen doğru bilgi her daim her kesime ulaşamayabiliyor. Üsküdar Bahçelievler Mahallesi’nde yaşanan durum da bunun bir benzeri. Sadece kendilerini geçindirebilen yerel halk, çocuklarının geleceği için kapsamlı bir yatırım yapamamaktadır. Bu bölgede yetişen yeni nesiller teknoloji okur yazarlığından uzak olmanın yanı sıra geleceğin mesleklerine ve hayat şartlarına da kendini hazırlayamıyor.

1.2 Çözüm

Millî Eğitim Bakanlığı’nın ‘Okullar Hayat Olsun Projesi’ni zenginleştirmek ve öğrenciler ile mahalle sakinlerinin 21. yüzyıl becerilerine erişimini mümkün kılabilmek adına Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ogliv liderliğinde “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Atölyesi” ile “Teknoloji ve Tasarım Atölyesi” sınıflarının tam donanımla hayata geçmesi için çalışmalar başlatıldı.

Proje ile öğrencileri dijital becerilerle donatarak yetiştirmek ve onları geleceğin dünyasına bugünden hazırlamak amaçlanmaktadır. Ayrıca projenin hedefleri arasında; genç beyinleri hayal etmeye, tasarlamaya, tamir etmeye, problemleri çözümü sağlayacak şekilde formüle etmeye, üretmeye ve robot sistemlerini kullanmaya teşvik etmek yer almaktadır. Bu projeyle birlikte öğrencilerin sanal ortamda, gerçekte var olan ya da olmayan nesneleri 3 boyutlu olarak görselleştirmeleri ve onları yorumlamaları mümkün olacaktır.

Mevcut sınıfların alt yapılarını geliştirerek ve yeni nesil müfredatlar oluşturarak önce öğretmenlerin gelişimine yönelik çalışmalar yapılacaktır. Bunu takiben öğrencilerin kalıcı öğrenme becerileri edinmeleri de sağlanacaktır. Böylece bölgenin gençleri kendini geleceğin istihdam şartlarına hazırlarken, bölgede de sosyokültürel açıdan bir kalkınma yaşanacaktır.

1.3 Finansal Durum

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Atölyesi ile Teknoloji ve Tasarım Atölyesi Sınıflarının Kurulum Maliyetleri:

· Toplam Maliyet: 175.000 TL