Müşterek Varlık ‘ŞAPKA’ Atölyesi

Kirazlıtepe Mahallesi

Samet Bekdemir Üsküdar Kirazlıtepe’de yerel bir girişimcidir. Bölgesine yeni değerler katmak isteyen Bekdemir amacı doğrultusunda araştırmaları neticesinde Ogliv’le tanışmış ve bölgesel kalkınmanın mahallesindeki öncüsü olmuştur.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda Bölgenin müşterek varlığı Şapka olarak seçilmiştir. Bunun nedeni Türkiye’de şapka üretiminin çoğunluğunun yapıldığı Kirazlıtepe Mahallesi’nde, 50’nin üzerinde üretim atölyesi bulunmasıdır. Şapka üretimiyle ilgilenen yerel halk ise yaptığı üretimi bir sonraki seviyeye henüz taşımış durumda değildir. Sadece düşük kar oranlarıyla kendilerini geçindirebilen yerel halk, bölgesel kalkınmayı sağlayamadığı gibi çocuklarının geleceği için bir yatırım yapamamaktadır.

Bölgede müşterek varlığın tespiti, kalkınma hedeflerinin belirlenmesi ve ilerleyişini Ogliv’den almış olduğu eğitimler ve danışmanlıkla planlamış ve her adımda Ogliv ekibi ile temas halinde olmuştur.

Proje

Türkiye’de şapka üretim sektörü, ağırlıklı olarak promosyon ürün pazarına hizmet veriyor. Kurumsal firmaların müşteri sadakati ve marka bilinirliği stratejileri doğrultusunda gelişen taleplerde ise logolu beyzbol şapkası daha çok tercih ediliyor.

Öte yandan, son yıllarda moda sektörüne baktığımızda, şapka kullanımının hızla ve artan bir çeşitlilikle yaygınlaştığını görüyoruz. Ünlü modacılar ve moda fenomenleri, şapka ile farklılık yaratarak ‘kendilerine has’ stiller oluşturma yoluna gidiyorlar. Özel tasarım şapkalar ise; ülkemizde çok yaygın olmamakla beraber, bazı kesimler tarafından özel günlerinde kullanılmak üzere tercih ediliyor.Bu doğrultuda Samet Bekdemir Ogliv önderliğinde Kirazlıtepe’de Müşterek Varlık Atölyesini hayata geçirmiştir.Ogliv bu süreçte şapka üretiminin ürün geliştirmesinden, pazarlanmasına ve küresel bilinirliğine kadar destek vererek ürünün bölgenin adı ile markalaşması için Samet Bekdemir’e destek vermiştir.

Ogliv’in misyonu ile bölgesel kalkınma ağına katılan Samet Bekdemir Kirazlıtepe Mahallesi’ nde yaşayan en az 500 ailenin ekonomik refahını arttıracak bir projeye imza atmıştır. Projenin ileriki dönemlerinde Müşterek Varlık Atölyesi sosyal inovasyon merkezi işlevini de üstlenerek bölgeye sosyal fayda da sağlayacaktır Atölye, kâra geçiş noktasından itibaren net gelirinin yüzde 25’ini başta devlet okulları olmak üzere bölgenin ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınması için alt yapı projelerine aktaracak. Böylece bölge, ekonomik kalkınmanın yanı sıra sosyal ve kültürel anlamda çocuklarınn geleceğini garanti altına alması planlanmaktadır.

Projede Gelinen Son Nokta

Atölye kurulumu tamamlanmış atölyeye 350.000 TL yatırım yapılmıştır. Atölyenin kurulumu için gereken fon kitlesel fonlama ile sağlanmış mahallenin kültürel değeri yine mahalle bireyleri tarafından desteklenmiştir.

Atölyede şuan 21 kişi sigortalı olarak çalışmaktadır. Bu kişiler Kirazlıtepe’de ikamet eden yerli halktan seçilmiştir. Atölye 2018 yılında yurt içi piyasasında önemli bir mesafe kat etmiştir.

2018 yılının sonuna gelirken Atölye bir tasarımcı ile anlaşmış. Ve tasarım türk şapkası çalışmalarına başlamışlardır.

Samet Bekdemir Ogliv ile iş birliği ve gönül birliği yapmış ve bölgesel kalkınma adına öncü olmuş bölgesine büyük bir değer kazandırmış bir girişimcidir. Hala Ogliv’den her konuda danışmanlık almaktadır.

Ogliv ekibi olarak bu büyük mücadeleye katılıp kendi bölgesini kalkındırmak için çalışan Samet Bekdemir’i tebrik eder başarılarının devamını dileriz..

Başvur! Bölgenin Kalkınma Hikayesine öncü ol..